اخبار > زندگی نامه استاد علی صفایی حائری
 


  چاپ        ارسال به دوست

زندگی نامه استاد علی صفایی حائری

على صفايى حائرى (1378 - 1330) انديشمند فرهيخته، عارف شيدا و نويسنده و شاعر بى‌آرام، در شهر قم به دنيا آمد و دوره‏ كودكى و نوجوانى را در اين شهر سپرى نمود. پس از آشنايى با ادبيات كودكان در سطح مجلّه‏ هاى كودك آن روزگار و دست‏يابى به ادبيات نوجوان در سطحى گسترده‏ تر، در چهارده سالگى به تاريخ ادبيات ايران و ادبيات معاصر جهان روى آورد و با شاه كارهاى ادبى، در هر دوره آشنا شد. آشنايى با آثار و انديشه‏ هاى فرانتس كافكا و صادق هدايت و تحليل ‏هاى پوچ‏ گراى غربى و آمريكاى لاتينى و طرح‏ هاى اگزيستانسياليسمى و ماركسيسمى، ره‏ آورد مطالعات گسترده‏ اش در آغاز نوجوانى بود.

هم‏زمان، به تحصيل و تلمّذ ادبيات عرب، معارف و فقه اسلامى، نزد پدر فرزانه و دانشمندش همت گمارد.

شايد مهم‏ترين پديده در اين دوره از حياتش، «تجربه‏ شهود»ى است كه در پانزده سالگى داشته است. و همين تجربه‏ ى شگفت، سرآغاز پيدايش دگرگونى و تحوّل شگرفى در سراسر زندگيش گرديد. البته او، پيرامون اين پديده - جز به اشاره، در چند سطر كوتاه از كتابى - يادكردى نداشته است.

در شانزده سالگى، با زنى فداكار و نمونه، پيمان همسرى بست و در نوزده سالگى، نخستين فرزندش تولّد يافت. و با اين تولّد - به تعبير خودش - زندگى آرام و ساده‏ اش، دست‏ خوش بلاها و شورها و لطف ‏هايى شد.

در هجده سالگى، نخستين كتابش را با عنوان « مسؤوليت و سازندگى» به نگارش درآورد؛ كه به واقع، شالوده و ساختار تفكّرش، بر اين پايه استوار گشت. در اين كتاب، «تربيت و سازندگى» را نخستين نياز انسان و زيربناى حركت او برمى ‏شمارد:

«مرادم از تربيت، از آهن، ماشين ساختن است، و از بشر، «آدم» آفريدن! آدم، كسى است كه بر تمام استعدادهايش مديريت و رهبرى دارد و به آن‏ها جهت مى ‏دهد. مرادم از انسان رشد يافته، موجودى است كه از سطح «غريزه» بالا آمده و در حدّ «وظيفه» و «انتخاب» زندگى مى ‏كند».

 

صفايى با نبوغ سرشارى كه از پدرانش به ميراث مى‏ برد - پدر و پدربزرگش، هر دو از عالمان برجسته‏ دينى بودند - در عنفوان جوانى به درجه‏ ى اجتهاد در فقه نايل آمد. او به قرآن و نهج‏ البلاغه، عاشقانه انس مى‏ ورزيد و مبانى و روش‏هاى تربيت و سازندگى را، در اين سرچشمه‏ ها مى‏ كاويد. بيش از 50 اثر مكتوبى كه از او در زمينه‏ هاى دينى، تربيتى، نقد و شعر بر جاى مانده، از گستردگى و عمق مطالعات و تتبّعاتش حكايت مى ‏كند.

غالب كتاب‏هايش با نام «عين. صاد» منتشر مى ‏شد؛ كه هم مخفّفى از نام و نام خانوادگى‏ اش بود و هم، به معناى«چشم جلوگير»!

در باور صفايى:در زمينه اى كه «انسان» مجهول است و «هستى» مجهول است و «نقش انسان» هم مجهول؛ در اين زمينه، ريشه‏ ى عقيده‏ اى زنده نخواهد ماند. و در اين كوير، اعتقادى سبز نخواهد شد و مسؤوليتى نخواهد روييد. انسان و مذهب، هر دو، از «آزادى» و «تفكّر» آغاز مى‏ شوند. و تا «انسان» مجهول است، «اسلام»، معلوم نخواهد شد

صفايى - هم‏چنان كه از متن آثار و اشعارش برمى ‏آيد- با ادبيات، هنر و فرهنگ معاصر جهان بيگانه نيست و از اندرون تمدّن هزارتوى «سكس و سينما و سكه»، با ترانه‏ تنهايى و غربت «انسان امروز» نيز آشناست:

«اين پرى كوچك غمگينى، كه در اقيانوس مسكن دارد؛ و دلش را، در يك نى‏ لبك چوبين مى‏ نوازد، آرام، آرام! »

صفايى، «بزرگ بود، بى آن كه، به بزرگ بودن بينديشد!»

پارسايى بود كه شادى‏ ها، در چهره و نگاهش همواره موج مى‏ زد؛ و حزن و اندوهش را، در اندرون دلش مى‏ نهفت. همگان را به خلوت و تنهايى‏ اش نيز، راهى بود؛ و خانه و سفره‏ ى اطعامش به روى ديگران گسترده و باز.

از چشمانش «مهر»، و از زبانش «ذكر»، و از دستانش «خير» پيوسته مى‏ تراويد. مردِ «خدا» و «مردم» بود. و اين‏ها همه، بازش نمى‏ داشت كه، به نقد فيلم و رمان نپردازد، شعر نو نسرايد و همه هفته، به بازى فوتبال نرود! عارف شيفته و شيدايى بود، در سلوك بندگى حقّ، عزمى استوار داشت و ايمانى پايدار. عاشق و مشتاق و خستگى‏ ناپذير، در «راه»ش گام برمى‏ داشت.

چهره و نگاهش دوست‏ داشتنى بود، و حضورش دل‏ربا و مهرانگيز. نَفس دلكش و لطف سخنش، دل‏ها را برمى‏ انگيخت. چندان كه بى‏ دشوارى، به انس قلوب نايل مى‏ آمد. با اين حال، براى ارادت گزاردن و ستايش انبوه دوست‏دارانش نسبت به خود، عرصه و مجالى نمى‏ گذارد. هم‏چنان نيز، سستى‏ هاى همراهان، يا نكوهش ‏هاى طاعنان و درشتى‏ هاى منتقدان، بيمناكش نمى‏ كرد و از «راه»ش بازنمى ‏داشت و از شكيبايى‏ اش نمى‏ كاست. كسى به ياد ندارد، كه او، از كاستى‏ ها و سستى‏ ها و فشارهاى ديگران، زبان به ملامت و شكايتى گشوده باشد.

شعر و كتاب و فقه و عرفان صفايى، برايش قلّه‏ هايى نبودند، كه از دامنه‏ ى جامعه و جهان پيرامونش، دامن برچيند و تنها، در خلوت عزلت و انزوا، به سير و سلوك و طىّ طريق بپردازد. او مى‏ گفت:

«آن‏جا كه آدم‏ها دارند مى‏ پوسند و از درون پوك مى‏ شوند؛ اگر به خلوتى و كنجى پناهنده شده باشى؛ اين ارزشى ندارد. حتّى در همان خلوتت، محاصره مى ‏شوى و در خانه‏ ات، از پاى مى‏ افتى!

در سفر و حضر، همواره به تربيت و سازندگى نيروهاى كارآمد مى‏ پرداخت. و اگر در دورترين منطقه ‏ى كشور، زمينه‏ تربيتى مى‏ يافت، رنج سفر را بر خويش هموار مى‏ ساخت و به سوى آن مى‏ شتافت. و در اين راه، شب و روز را نمى‏ شناخت. به ويژه، براى جوانان بيش‏ترين ارج و برترين ارزش را قايل بود. همين بود كه پيرامونش نيز، از حضور و همراهى جوانان، هيچ‏ گاه خالى نشد.

درِ خانه‏ اش و آغوش مهربانش، چه روز و چه شب، همواره به روى همگان باز بود. بسيار اتّفاق مى ‏افتاد كه در نيمه‏ هاى شب - كه تاريكى و خواب و سكوت بر سر شهر و ساكنان آن سايه مى‏ افكند - پذيراى جوانان محروم و بى‏ پناه مى‏ گشت.

يكپارچه شور زندگى بود؛ شورى بى‏ پايان! سرمستى و ابتهاجى كه دل و جانش را آكنده بود و رايحه‏ ى صفا و صميميتى كه سخاوتمندانه مى‏ پراكند، هر تازه‏ واردى را در نخستين ديدار، واله و شيدا مى‏ كرد.

دوستى، از او اين چنين ياد مى ‏كند: «تنوع غريبى در ميان معاشرين او بود. از كاسب تا فيلم‏ساز، از نويسنده و شاعر، تا راننده و پسر فرارى همسايه! هر يك به فراخور نيازهاى ‏شان، بر سر سفره‏ ى اخلاق او مى‏ نشستند و از محبّت و صفا و سخنش، بهره برمى‏ گرفتند. دست بخشنده ‏اش، هرگز از سخاوت باز نمى‏ ايستاد. تا آخرين روزهاى عمرش، به‏ طور دايم به استقراض و رفع نيازهاى مالى ديگران مى‏ پرداخت. و خود را نه تنها در حدّ امكانات موجود، بلكه به اندازه‏ اعتبار و امكان استقراض، مسؤول مى‏ دانست

صفايى، سالك بود. سالك «صراط» بود. سالك «صراط»ى كه، نه با عبادت و رياضت و خدمت و شهادت، كه با «عبوديّت»، بر آن گام مى‏ زد. عبوديّت، يعنى هيچ‏كدام و يعنى تمام اين‏ها! در اين سلوك، اين‏ها همه، «سبيل»ها هستند. و مادام كه «سبيل»ها، به «صراط» راه نيابند و از امر «او» الهام نگيرند، ارزشى ندارند.

صفايى، گرچه در آثار و انديشه ‏هايش از استدلال و اشراق بهره مى ‏برد، امّا همواره، تأكيد مى‏ ورزید:

 

« بيچارگى ما، در اين است كه، مى ‏خواهيم از استدلال و اشراق و عرفان و شريعت و طريقت، به خدا برسيم. اين‏ها، ما را جز به خودشان، نمى‏ رسانند! و اين است كه پس از يك عمر، جز خستگى، جز غرور، جز نخوت و نمايش، حاصلى نداريم. نه فقه و اصول، نه تفسير و كلام، نه حكمت و اشراق و نه عرفان و سلوك، هيچ‏كدام ما را نمى‏ رسانند. آن‏چه ما را به «او» مى ‏رساند، «عبوديّت» است و اطاعت!»

صفايى، انسان را نه بازيگر، و نه بازيچه و تماشاگر؛ كه - هم‏زبان با حافظ - او را طاير گلشن قدس و رهرو منزل عشق مى‏ خواند؛ اين پرنده‏ مهاجرى كه ز سر حدّ عدم، تا به اقليم وجود، اين همه راه، بال پرواز گشوده است. در جايى كه حافظ هم، دل‏ نگران عمرى است كه بى‏ حضور صرّاحى دوست و جام مِى مى‏ گذرد، صفايى به سلوك در «صراط» فرا مى‏ خواند.

 

«آن‏ها كه صداى پاى مرگ را، از آهنگ ضربان قلب‏شان، نزديك‏تر احساس مى‏ كنند؛ و در ضيافت «زندگى، «مرگ» را مى ‏بينند، كه به هر مولودى، چگونه خوش‏ آمد مى گويد! اينان، تا رسيدن «مرشد» و «وسيله ‏ها» و «شرايط بهتر»، منتظر نمى‏ مانند و راه‏يابى به «صراط» را، مى‏ طلبند.»

ره يافتن به «صراط»، در سلوك صفايى، با «خلوت و توجّه» در خود و «شناخت و سنجش و انتخاب معبودها» آغاز مى‏ گردد. و با «ايمان» و «جهاد و مبارزه»، به «بلاها و ضربه‏ ها» مى‏ رسد؛ كه در طريق عشق‏ بازى، امن و آسايش بلاست و اهل كام و ناز را، در كوى دلبرى راه نيست! منزل بعدى سالك، «عجز و اضطرار» است.

آن‏جا كه سالك، در راه دنيا به بن‏ بست مى‏ رسد، و در راه خدا، به عجز:

 

«تو كه، نه جاى ماندن دارى و نه پاى رفتن و نه راه برگشت، تو به عجز و اضطرار رسيده‏ اى. آدمى كه از تمامى هستى بزرگ‏تر شد، ديگر به آن راه ندارد. هيچ جوجه‏ اى، دوباره در پوست خودش قرار نمى ‏گيرد!»

سالك عاجز و مضطر، با «اعتصام و استعانت»، بر «او» چنگ مى ‏زند و با «صراط» حقّ پيوند مى‏ خورد.

تو مگو ما را بدان شه، بار نيست / با كريمان، كارها دشوار نيست!


١١:٤٣ - شنبه ١٢ اسفند ١٣٩٦    /    عدد : ٦٧٤٢٠    /    تعداد نمایش : ٤١٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج